STANY PRZEJŚCIOWE NOWORODKA - stolce przejściowe

Kupki maluszka od dnia porodu przechodzą istną metamorfozę 😎
zobacz, czego możesz spodziewać się pod pieluchą swojego noworodka 👇

💩 1-2 doba życia
PIERWSZA KUPKA dziecka 💩, tzw. smółka - powinna pojawić się w pierwszej, najpóźniej drugiej dobie życia. Nazwa nieprzypadkowa 😉 - naprawdę wygląda troszkę jak ciągnąca się smoła o zabarwieniu ciemnozielonym lub nawet czarnym. Na kolor stolca składają się zgromadzane w jelitach płodu złuszczone komórki nabłonka jelitowego, połknięte komórki znajdujące się w wodach płodowych, włosy płodowe (tzw. lanugo) oraz kwasy żółciowe.

💩 2-3 doba życia
STOLCE PRZEJŚCIOWE
są zielone lub żółtozielone, mają charakterystyczny kwaśny zapach, są luźne i jest ich SPORO 😉 nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Jest to wynik kolonizacji przewodu pokarmowego florą bakteryjną oraz trawienia laktozy (czyli cukier, który występuje w mleku. W pokarmie kobiecym jest go sporo)

💩 4 doba życia
kupka staje się bardziej luźna, a następnie zmienia kolor na brązowozielony
W zależności od tego, w jaki sposób karmisz swojego maluszka (piersią czy mieszanką modyfikowaną czy też mieszanie – czyli i tak i tak), jak często oraz jak dużo dziecko zjada podczas pojedynczego karmienia (jak efektywnie pobiera pokarm) – liczba stolców ulega zmianie :
🤱 KP – dzieci wypróżniają się często, przeważnie po lub w trakcie posiłku
🍼 MM – stolce są rzadziej, najczęściej o gęstszej konsystencji

💩 koniec 1 tygodnia
stolce robią się żółte, papkowate, z domieszką grudek nadtrawionego pokarmu (białe kuleczki wyglądem przypominają serek wiejski, albo jak lubimy śmiać się z pacjentami – kupka wygląda jak musztarda z przyprawami 😉). W kontakcie z powietrzem kolor może zmieniać się nawet do barwy jasnozielonej.

💩 CZY DZIECKO NAJADA SIĘ ?
To jest najczęstsze pytanie, które słyszę podczas pierwszych spotkań w Waszych domach.
Ilość stolców, ich zabarwienie oraz regularna kontrola przyrostu masy ciała (ważenie dziecka), a także, a może nawet przede wszystkim - Wasza obserwacja zachowania dziecka, intuicja – to są składowe odpowiedzi na Wasze pytanie.

położna Kasia 🙋‍♀️